ISO 9001-2008 standartlarında veri kurtarma
0212 216 00 11

© Copyright Mavi Bilgisayar Ltd.Şti / Web Design by Hakan Doğan

Dereboyu Cad. No:19/b

Mecidiyeköy / İSTANBUL


0212 216 00 11

Mavi Bilgi İşlem

Raid Veri Kurtarma


Hatalı RAID-0 ve RAID-5 dizilerdeki verilerinizi, Türkiyedeki herhangi bir veri kurtarma şirketininin yapabileceği kurtarma işleminden daha yüksek oranda kurtarıyoruz.


Bizler Türkiyedeki 1 numaralı RAID Veri Kurtarma Uzmanlarıyız, mümkün olduğu kadar kısa sürede verilerinizi geri alabilmeniz için size en iyi hizmeti sunuyoruz.            


Share on Facebook
Share on Twitter
Share via e-mail
Share on Delicious
Share on Digg
Share on Google Bookmarks
Share on LiveJournal
Share on Newsvine
Share on Reddit
Share on Stumble Upon

Sosyal Paylaşım :

Size yardımcı olabileceğimiz konular:


RAID 0 (Disk Şeritleme) – Seagate, Western Digital ve diğer yüksek hızlı harddiskler bu sistemi kullanmaktadır.

RAID 1 (Disk Aynalama) – Western Digital & Maxtor&Seagate harici hard disklerde bu sisteme sık sık rastlanır.

RAID 5 (Güvenlik Önlemiyle Disk Şeritleme) – Dell, HP, Compaq, IBM Sunucularda ve tümleşik anakartlardaki RAID kontrolleri bu teknolojiyi kullanmaktadır.

RAID 6 dahil olmak üzere ve geriye kalan tüm RAID seviyeleri (Windows, Mac ve Linux)

Gördüğümüz en yaygın sorunlar ise RAID 5 dizisinde 2 tane harddiskin arızalanması, RAID-0 dizisinde veya Ağ Bağlantılı Harici Depolama disklerinde 1 tane harddiskin, RAID kontrolöründe veya koruyucusunda görülen arızalardır.

Yaygın problemlerin çoğu, harddiskin aşınması ve yıpranması, yazılımda bozulmalar, harddiskin maruz kaldığı şok, darbe ve aşırı ısınmalar sonucu oluşmaktadır.Birçok sunucu veya RAID sistemleri bir gün içerisinde 24 saat açık kalmakta ve asla kapatılmamaktadır.

Yoğun olarak, RAID-5 sistemlerde aniden 2 diskin de arızalandığı tespit edilmiştir. 1 adet disk hiçbir uyarı vermeden normal arızalanma süresinden önce bozulabilmektedir. Sistem çalışmaya devam eder ve ikinci disk de bozulup sistem kapalı duruma geçmeyene kadar problem ortaya çıkmaz.


HP, Compaq, IBM, Dell, Adaptec, LaCie, Apple, D-Link and diğer NAS üniteleri Yeniden aktif hale getirdiğimiz en yaygın RAID sistemlerindendir. Büyük veya küçük olması sorun değildir. Windows, Mac & Linux dosya sistemleri bizim uzmanlık alanımız.


İlk Yardım – Bir RAID problemi olduğunda ne yapmalıyız?


RAID dizinizi onarmaya veya yeniden yapılandırma işlemi(Rebuid)  yapmaya çalışmayın . Doğru yapılmayan rebuid veya yanlış şerit blok büyüklüğü veya disk sırası, verilerinizin kalıcı olarak hasar görmesine neden olabilir. Verilerinizi riske atmayın.

RAID sisteminizi kapatın. Tüm sürücülerin enerjisini kesin. Bu işlemi ne kadar erken yaparsanız verileriniz o kadar kısa sürede ve sizin için en az kayıpla kurtarılabilir.

Her bir diski çıkardığınız sıra numarasına göre numaralandırarak RAID dizilerinden ayırın.

Bizimle iletişime geçin ve böylece verilerinizi kurtarmak için gereken zaman ve maliyetle ilgili size bir fikir verelim.

Eğer disklerinizi size yardımcı olmamız için ofisimize getirmeyi tercih ederseniz, her bir diski baloncuklu poşetlere sardıktan sonra anti-statik bir çantaya koymanız taşıma sırasında en iyi korumayı sağlayacaktır. Sunucularınıza, RAID kontrolörünüze veya herhangi bir kabloya ihtiyacımız yok. Sadece hard diskleriniz bizim için yeterli.

Yaygın Olarak Kurtarım Yaptığımız RAID Problemleri


RAID Controller Arızaları

RAID Rebuild Sorunları

RAID Yapıda bulunan birden fazla sürücü arızaları

Partition Çökmeleri ve Sorunları

RAID Configurasyon Bozulmaları

BIOS tanımama sorunu

Medya yüzey sorunları

Yazılım Çökmeleri

Doğal Afetler

İnsan Kaynaklı Sorunlar

RAID yapı bozulması

İşletim Sistemi Sorunları

RAID Veri kurtarım süreci genellikle uzun zaman almaktadır.


RAID Dizisinin Controller marka ve modeli ,RAID Konfigurasyonu, Dosya tipi, Harddisklerdeki fiziksel sorunlar ve donor disk temini gibi faktörler kurtarım zamanını etkileyen faktörlerdir.


Nadir RAID yapılarda, datalara 1 günde ulaşabilirken , çoğu zaman sistemin kompleks olması ve data boyutunun fazla olması sonucu  süreç, haftaları bulabilmektedir.